Artis? PL T (astygmatyzm)

Wewnątrzgałkowe (IOL) soczewki klasy premium dla osób z astygmatyzmem

Soczewka toryczna do korekcji astygmatyzmu

Wróć do aktywności sprzed lat
i ciesz się pełnią życia!

Wszczepienie soczewki jednoogniskowej koryguje zwykle tylko widzenie do dali. Do widzenia z bliska pacjent musi wciąż używać okularów. To niestety oznacza rezygnację z wielu życiowych aktywności w wieku, gdy wciąż chcemy i możemy zmieniać świat.

Rozwiązaniem problemu jest doszczepienie (do soczewki wszczepionej uprzednio) soczewki wieloogniskowej REVERSO?

Wybierz życie bez okularów

Wybierz wolność bez okularów!

Wieloogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe to soczewki nowej generacji eliminujące potrzebę korzystania z okularów do czytania po zabiegu usunięcia zaćmy…

zobacz rozwiązanie

Zaćma i co dalej?

ARTIS? PL T to wysokiej klasy soczewki toryczne, które posiadają wszystkie najlepsze cechy soczewek ARTIS? PL E. Przeznaczone są dla pacjentów ze złożoną wadą refrakcji, (tak zwanym astygmatyzmem), którzy po operacji zaćmy chcą uzyskać prawidłowe widzenie do dali.

Jaką soczewkę wybrać?

Niestety, te z nich, które oferują ośrodki okulistyczne w ramach zabiegów finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia zwykle nie korygują astygmatyzmu, nie spełniają też wielu innych oczekiwań pacjentów.

ARTIS? PL T to wysokiej klasy soczewki, które pozwalają na uzyskanie prawidłowej ostrości wzroku do dali po zabiegu operacji zaćmy u pacjentów z astygmatyzmem. Materiał użyty do produkcji soczewek ARTIS? PL T to akryl hydrofobowy, uznawany obecnie przez specjalistów za najlepszy materiał do produkcji sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych (IOL).

 

3 powody, dla których warto wybrać Artis? PL T:

1. ultranowoczesny, innowacyjny materiał

Akrylu hydrofobowy zastosowany w soczewkach firmy CRISTALENS jest wolny od tzw. efekt glistening, zmieniający przejrzystość materiału w zależności od kąta padania światła. Aby wytłumaczyć, z czego wynika ten efekt, trzeba najpierw zrozumieć, co dzieje się z soczewką w trakcie implantacji. Obecnie stosowane soczewki należą do grupy tzw. soczewek zwijalnych, co oznacza, że przed wszczepieniem są zwinięte w rulon w urządzeniu zwanym indżektorem (ang. injector) przypominającym kształtem strzykawkę.

Dzięki temu, implant, którego średnica przekracza 10 mm, można wszczepić do oka przez cięcie o średnicy ok. 2 mm, co stanowi oczywistą korzyść dla pacjenta. Z drugiej strony, siły jakim musi być poddana soczewka w momencie przechodzenia przez indżektor, sięgają niemal 4 kilogramów! Wtedy właśnie w niektórych z nich mogą powstawać tak zwane wakuole, czyli puste przestrzenie w materiale, co nazywamy efektem glistening. Na poniższej ilustracji widać jak zachowuje się światło przechodząc pod różnym kątem przez soczewkę o dobrej przejrzystości, np. ARTIS? PL T oraz soczewkę, w której wystąpił efekt glistening po implantacji.

Zobacz ilustracje:

Akryl hydrofobowy użyty do produkcji soczewek ARTIS? PL T odznacza się wysokim współczynnikiem załamywania światła, tak zwanym indeksem refrakcji. W praktyce oznacza to, że soczewki ARTIS? PL T będą cieńsze, niż inne o tej samej mocy optycznej, ale z niższym współczynnikiem załamywania światła.

Dodatkowo, filtr promieniowania ultrafioletowego zastosowany w akrylu użytym do produkcji ARTIS? PL T zabezpiecza siatkówkę oka przed jej uszkodzeniem, wywołanym właśnie przez nadmierne napromieniowanie UV.

Wyjątkowość materiału użytego do produkcji soczewek ARTIS? PL T została w 2013 roku uhonorowana nagrodą Industrial Innovation Prize.

nagroda innowation prize

2. unikalna konstrukcja

O wyjątkowości soczewek wewnątrzgałkowych produkowanych przez CRISTALENS decyduje nie tylko innowacyjny materiał, ale również ich unikalna konstrukcja.

Wiele tanich, popularnych soczewek jest wytwarzanych w oparciu o prosty wycinek sfery i dlatego nazywa się je ?sferycznymi?. Taka niedroga konstrukcja nie jest niestety pozbawiona wad. Światło, w zależności od odległości od centrum soczewki (osi optycznej), jest załamywane z różną siłą, co prowadzi do zniekształceń obrazu, tak zwanych aberracji sferycznych. W soczewkach ARTIS? PL T udało się wyeliminować te zniekształcenia, dzięki zastosowaniu asferycznej budowy implantu.

Kształt soczewek ARTIS? PL T został tak zaprojektowany, aby mogła się ona idealnie dopasować do torebki, nie rozciągając jej niepotrzebnie. Szczegółowo mechanizm ten został opisany w zakładce o soczewce ARTIS? PL E.

Zobacz ilustracje:

Stabilna pozycja soczewki w torbie ma szczególne znaczenie w przypadku soczewki torycznej, ze względu na jej różną moc optyczną w różnych osiach. Aby lepiej zrozumieć wagę odpowiedniego umiejscowienia soczewki torycznej w torebce, należy najpierw wytłumaczyć, czym jest astygmatyzm.

Astygmatyzm jest tak zwaną złożoną wadą refrakcji, co oznacza, że w zależności od osi, rogówka załamuje światło z różną siłą. Kształt idealnej rogówki jest wycinkiem sfery ? przypomina kształtem przeciętą piłkę do siatkówki. W takiej rogówce krzywizna będzie stała niezależnie od osi, w jakiej będziemy patrzeć. U pacjentów z astygmatyzmem rogówka przypomina bardziej przeciętą piłkę do rugby ? jej krzywizna będzie się zmieniać.

astygmatyzm zaćma

Skuteczna korekcja tego rodzaju wady wymaga, aby soczewka wewnątrzgałkowa miała różną moc w różnych osiach ? tam gdzie rogówka załamuje światło słabiej implant musi go załamać mocniej i odwrotnie. W tym celu niezbędne są trzy rzeczy:

  1. Bardzo precyzyjne dobranie odpowiedniej, spersonalizowanej soczewki (chirurg korzysta ze specjalnego kalkulatora dostarczanego przez firmę CRISTALENS);
  2. Umieszczenie soczewki w zaplanowanym wcześniej miejscu, tak aby efekt korekcji był optymalny. Specjalne nacięcia w soczewce ARTIS? PL T są niezbędne do jej prawidłowego ustawienia.
  3. Stabilność soczewki w torebce po zabiegu, tak aby nie przesunęła się i nie zmieniła siły załamywania światła w innej osi.
3. bezpieczeństwo

Jednym z ważnych wyzwań w chirurgii zaćmy jest występowanie schorzenia nazywanego zaćmą wtórną (PCO). Polega ono na zmętnieniu tylnej ściany torebki, w której znajduje się implant.

Zaćmie wtórnej nie można niestety całkowicie zapobiec, ale dzięki specjalnej konstrukcji soczewek ARTIS? PL T możemy zminimalizować ryzyko jej wystąpienia.

ARTIS? PL T posiadają jeszcze inne cechy, które wyróżniają je od podobnych produktów na rynku. Zapytaj o to swojego lekarza prowadzącego, z pewnością udzieli wszelkich niezbędnych informacji.

Soczewki wewnątrzgałkowe Artis?

Pobierz naszą ulotkę o soczewkach linii Artis? oraz Reverso?, które uwolnią cię od problemu widzenia do dali i bliska po operacji zaćmy.

pobierz teraz